Nabídka cestopisných přednášek

 

 

     

Bali – ráj na východě     !   X

Dříve než se stihnete rozkoukat, uchvátí vás malý indonéský ostrov Bali svou neopakovatelnou atmosférou – v každé vesnici probíhá každý den alespoň jedna slavnost, všichni tančí, zpívají, pouští draky, obětují svým hinduistickým bohům, chrámů je zde víc než obytných domů. To vše zarámováno kulisou sopek, bílých i černých pláží a nekonečných rýžových teras. Když však překonáte tento první dojem, poznáte i odvrácenou tvář tohoto ráje – turismus. Proto se vydáte ještě dál na východ, na ostrovy Lombok, Sumbawa a Flores. A zde najdete svět domorodých vesnic, barevných jezer v kráterech sopek i podmořské korálové zahrady. Přednáška obsahuje velké množství videozáběrů z dronu, ale třeba i podvodních videí z korálových útesů.

 


pro více obrázků klikni zde

 

   

Mauricius - hledání blbounů   !  X

Nádherný ostrov v Indickém oceánu oplývá fantastickými vyhaslými sopkami s neskutečně špičatými kužely, přímo "katalogovými" bílými plážemi, které patří k nejkrásnějším na světě, chutná po výborném třtinovém rumu a voní vanilkou. Mauricius prozkoumáme na skládacích kolech a díky tomuto dopravnímu prostředku se dostaneme do míst, kam se obvykle nejezdí, a poznáme také nesmírně pohostinné a milé obyvatelstvo. Byla tato pseudokryptozoologická expedice úspěšná a našla blbouny nejapné? Jak poznat Mauricius netradičně a nízkonákladově?

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Rumunské Karpaty - cesty časem   !   X

Pestrá přehlídka 30 pohoří nekonečného řetězce rumunských Karpat, jejich přírodních skvostů i svérázného obyvatelstva. Kterak zažít svobodné putování v nepříliš vzdálených horách... Rumunské Karpaty jsou tradičně populárním cílem českých poutníků. Mnozí
z návštěvníků však míří jen do nejznámějších pohoří a ani neví, o co přicházejí. Nechte se přednáškou inspirovat! A ještě o něčem toto povídání je - o čase, o třiceti letech a o tom, jak taková perioda změnila tento kout Evropy i každého z nás...

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Nepál pár hodin před koncem   !   X

Jak vypadala tato země na střeše světa v dubnu roku 2015 jen pár dnů a hodin před ničivým zemětřesením? A jak po něm? Většina návštěvníků míří jen na horské treky, my se však mimoto pokusíme proniknout pod pokličku života místních obyvatel, necháme se nadchnout neuvěřitelně kýčovitou krásou rozkvetlých rhododendronových lesů, přivstaneme si na východy Slunce, které bude vycházet za osmitisícovkami a prozkoumáme středověké chrámy (třeba i s erotickými výjevy). Víte, kde bydlí živá Bohyně?

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Grónsko není jen led    !   X

Největší ostrov na Zemi je místem pro svobodné putování v naprosto čisté přírodě, kde lze bez obav pít vodu z řek i jezer a jíst severské bobule. S batohem na zádech ujdeme 200 kilometrů od mořského pobřeží až na kontinentální ledovec. Stáda pižmoňů, praskající led, obtížné brody řek, ale i kýčovitě barevná podzimní tundra. S domorodými Eskymáky vyrazíme na lov tuleňů a sobů a přijmeme pozvání do jejich stanu i do domu. Jak žijí Inuité v 21. století?

 

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Barma - asijská kráska     !   X

Povídání o zemi, kde se zastavil čas. O zemi, která nám dá představu, jak vypadala Asie před sto i více lety. Po dlouhá desetiletí izolovaná země se otevírá turistům a má věru co nabídnout. Překvapí množstvím chrámů a budhistických mnichů, přírodními krásami, ale hlavně otevřeností a přátelstvím obyčejných lidí. Přijmeme pozvání k jídlu v mnišském klášteře, pronikneme do způsobu výroby řady produktů, která se od středověku nezměnila a na vlastní kůži vyzkoušíme lidový make-up barmských žen. Víte, kde se nachází největší kniha na světě? A pozor - vítěz kvízu si z přednášky odnese malou cenu!

 

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Všechny barvy Kanady     !   X

Albertou a Britskou Kolumbií k Pacifiku.

O tom, jaké je to splnit si klukovský zálesácký sen a potulovat se kanadskou divočinou. Skalistými horami k ledovcům, pobřežním mlžným pralesem k plážím, po břehu azurových jezer k vodopádům, ale i mezi mrakodrapy velkoměst a komunitou českých emigrantů - nikoliv na koňském hřbetě, nýbrž v sedle spolehlivé „dodžky“. Jaká je kanadská realita 21. století? Víte, jak zareaguje Čech, když ho hned první noc ve stanu navštíví medvěd?

 

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Norsko - 13 chvál jedné země     !   X

Kouzlu severu se propadne jen jednou, zato na celý život. V Norsku se prý narodily barvy - asi proto zcela čistá krajina hor, jezer, řek, lesů a tundry hýří všemi barvami spektra. Pozornému a vnímavému návštěvníkovi nabízí nečekaně silné dojmy, fotografovi zase vděčné kombinace až surrealistických pohledů do krajiny nasvícené nízko postaveným Sluncem. Země hýřivé bohatosti a neporušené přírody s hojností květů, zvířat, vodopádů, fjordů, hub, morušek a brusinek. Ne nadarmo bývá Norsko považováno za nejkrásnější evropskou zemi. Pokud o tom pochybujete, přijďte se přesvědčit na přednášku. A možná uvidíte i polární záři... Norsko budiž pochváleno!

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Etiopie - trochu jiná Afrika     !   X

O zvláštních lidech, zvířatech, kávě, zpívajících dětech a podivných skalních kostelech, především však o trekování v nádherných habešských horách. Etiopie je zemí protikladů. Lze tu potkat lidi žijící jako v době kamenné, ale také moderní mrakodrapy a kanceláře předních světových firem. Cestovat je možno dálkovými autobusy, na koni nebo oslu, nejčastěji však pěšky. Jedny z nejvyšších afrických hor spadají do prolákliny 155 metrů pod hladinou moře. Nejsušší pouště přecházejí v deštné pralesy, vyprahlé pustiny bez živáčka v savany plné zvířat. Tato přednáška však není jen o těchto protikladech. Seznámí vás s obyčejnými lidmi z horských vesnic, kteří hosty zvou na kávový obřad. Navštívíme nejstarší křesťanské kostely v Africe, vykoupeme se v horkých pramenech a ocitneme se uprostřed hejna velkých opic.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Divočinou Bornea     !   X

Čtvrt roku na rovníkovém ostrově... Je dosud Borneo symbolem ráje tropických zvířat a neporušenosti přírody, obývají ho divoké kmeny lidojedů žijící uprostřed neproniknutelného pralesa? Výstup na nejvyšší horu JV Asie Mt. Kinabalu (4102 m). Divocí sloni, orangutani a vousatá prasata, raflésie - největší květy světa, lov krokodýla, podmořské zahrady na korálových útesech... Tance a zpěvy dajáckého kmene Kelabitů.

Mezi dvěma návštěvami uplynuly pouhé 4 roky, ostrov se však změnil.... Přednáška je doplněna autentickými videosekvencemi a zvukovými ukázkami.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Madagaskar 1 – podivuhodná Lemurie     !   X

Ne nadarmo se čtvrtému největšímu ostrovu na Zemi říká "osmý světadíl". Téměř vše, čím oplývá, je naprosto unikátní a jinde nevídané. Aleje nejtlustších stromů - baobabů, porosty trnitého buše, lemuři - podivní primáti, chameleoni lovící hmyz výstřelem svého jazyka, deštné pralesy i sterilní pouště. Žijí zde Malgaši, domorodci dosud vyznávající animismus a věřící víc svým zemřelým předkům než moderním názorům na svět. Madagaskar je jednou z ekonomicky nejchudších zemí světa, ale po stránce národopisné a přírodovědné naopak nejbohatší... Přednáška byla oceněna Cenou magazínu Koktejl za rok 2006 na Mezinárodním setkání cestovatelů "Cesty 2006".

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Madagaskar 2 – život bez DPH     !   X

Jakýsi druhý díl povídání o Madagaskaru - podá návod, jak se dá spokojeně a šťastně žít s hromadou dětí, vlastnit přitom jen bambusovou chýši a pár hadrů na sobě. Srdceryvná chudoba na malgašském venkově v ostrém kontrastu s nesmírnou bohatostí unikátní madagaskarské přírody. Ať chcete nebo ne, návštěva tohoto ostrova vás ovlivní na zbytek života.

 

Jestliže předchozí přednáška je více o přírodě, tato se věnuje především lidem. Obě se navzájem doplňují, neopakují se a mohou být realizovány samostatně.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Barevná Madeira     !   X

Malý ostrov v Atlantiku každého uchvátí především svoji exotickou přírodou, koberci květů a do nebe čnícími horami. Madeira voní eukalypty, zní mořským příbojem a zpěvem divokých kanárů. Rozervaná hornatá krajina nabízí výlety podél zavlažovacích kanálů. Unikátní vavřínové lesy zde rostou na jediném místě na světě. Skalnaté pobřeží s burácivými vlnami příliš ke koupání v moři není, proto se raději vydáme do hor a zapadlých vesnic v hlubokých údolích. Vodopády, kostely, pobřežní útesy, botanické zahrady, sopečné lávové proudy, stovky druhů kvetoucích rostlin z celého světa. Madeira bývá nazývána ostrovem věčného jara, silného vína, zubatých hlubinných ryb a usměvavých lidí.  Přednáška je doplněna autentickými videosekvencemi a zvukovými ukázkami.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Tunisko - překvapení severní Afriky     !   X

Netradiční putování tradiční turistickou destinací. Na velbloudu, busem i vlakem po antických a islámských památkách, do saharských i horských oáz, od berberských ksarů po obydlí vydlabaná v zemi, přes solná jezera do hor na alžírské hranici, od mořského pobřeží až na Saharu. Drsná příroda okraje pouště, tajuplná atmosféra starých arabských súků, pestrý kolorit živých tržišť i ticho zachovalých antických památek. Pronikneme i do tajů života běžných Tunisanů. A víte, že se velbloud umí smát?

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Srí Lanka – sloni, čaj a Budhové     !   X

Ostrov Srí Lanka je neobyčejně pestrým světem, ve kterém se prolínají budhistické chrámy s prastarými královskými městy, tropické pralesy s rozlehlými jezery, nížiny se střídají s více jak dvoutisícovými horami a rýžová políčka s plantážemi čaje. Na ostrov zavítáme dva měsíce po ničivé vlně tsunami, která zničila život na mořském pobřeží. Jak se tato tragédie podepsala na prostých Srílančanech? Jaká je atmosféra nočního výstupu na posvátnou Adamovu horu? Víte, jak se trhá a zpracovává čaj a zda se dá jezdit na slonu?

Přednáška přináší srovnání stejných lidí a míst tak, jak se změnili mezi jednotlivými návštěvami ostrova v letech 2005, 2007 a 2011.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Tropické pralesy Indonésie - zelený ráj     !   X

Komponovaná přednáška je sestavena z diapozitivů a zvukových nahrávek vybraných z celkem pěti cest do tropických pralesů indonéského souostroví. Na plátně se střídají obří květy raflésií s bizarními nosatými opicemi a orangutany. Velcí ptáci zoborožci, stromoví pralesní velikáni a až kýčovitá pestrost světa rostlin. Sloni, krokodýli, giboni, makakové, ale také motýli, pavouci a hadi. Unikátní snímky, na jejichž pořízení bylo potřeba dny trpělivě čekat a nechat se vysávat komáry a pijavicemi. Tato přednáška byla oceněna Cenou cestovatelů Hanzelky a Zikmunda jako nejlepší v roce 2004 na Mezinárodním setkání cestovatelů "Cesty 2004".

 

 

 
malá ukázka obrázků je zde
   

Přednášky s diapozitivy:

Zanskar a Ladakh – Tibet v malém  !   X DIA

Budhistické kláštery v pustinách západního Himálaje a vesničky snad nejchudších lidí – Tibeťanů. Výstupy do pětitisícových horských sedel s karavanami jaků a mezků. Poznání těžkého života, filozofie ale i stravy Tibeťanů. Pestré slavnosti lámaistických mnichů, příroda horské pouště na střeše světa.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Sumatra - orangutani a kanibalové  !  X DIA

Sumatrou od severu k jihu. Jak žijí kmeny kanibalů, kterým ještě před půlstoletím chutnalo lidské maso? Jak být uloven orangutanem? Jak voní největší květ této planety? Jak se dýchá v kráteru činné sopky? Jak se žije v tradičním matriarchálním společenství kmene Minangkabauců? Jaké zvuky vydává noční prales a jak zpívají domorodci při tlučení rýže? Přednáška nabízí nejen odpovědi, ale i další poznatky z dvou cest na Sumatru, včetně bohaté obrazové a zvukové dokumentace!

 
pro více obrázků klikni zde
   

Jižní Čína – snědená země   X DIA

Cestovatelský oříšek - tajemná Říše Středu, kde se nedomluvíte. Svérázná architektura, mystická krajina Měsíčních hor, tržnice s nabídkou neuvěřitelných jídel, národnostní menšiny v pestrých krojích, geologické a přírodní zajímavosti, od hranic s Barmou až po mrakodrapy Hong-Kongu. Bloudění v opuštěných horách na pomezí Tibetu, travertinové kaskády, vyhaslé sopečné kužele a horké prameny. Nejlidnatější země světa poznávaná s batohem na zádech.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Garhwallský Himálaj a severní Indie – příroda a lidé  X DIA

Nenarušená příroda národních parků a nepřístupných údolí Himálaje v kontrastu s tvrdým životem domorodců. Putování spolu s věřícími poutníky k pramenům dvou posvátných indických řek Yamuny a Gangy. Pouštní stát Rájastán a jeho královské paláce, stavitelský div světa Taj Mahál, tygři v národních parcích.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Celebes – ostrovní perla na rovníku  ! DIA

Ostrov, který teprve čeká na své objevení, je plný tropických deštných pralesů s vesnicemi lidojedů obrácených teprve ve 20. století ke křesťanství, korálových útesů, bílých pláží a zcela unikátní fauny. Střed tohoto indonéského ostrova však zmítá občanská válka mezi muslimy a křesťany... Přednáška je doplněna o čtení krátkých ukázek z nově vydané knihy "Ostrov zapomenutých lidojedů" (ukázky zde >>>)

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Jihoafrické safari aneb je zvířat v Africe více než černochů?  DIA

Jižní Afrika je „Zeměkoule v kostce“, je rájem divokých zvířat i zemí kontrastu života bílé menšiny a černošské většiny. Rasismus, komunita českých emigrantů, příroda kypící ve věčném létu, vodopády, Dračí hory, národní parky... Ale především zvířata, zvířata, zvířata a zase zvířata.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Altaj - Kolem nejvyšší hory Sibiře   DIA

Vstup do tajgy, nejrozsáhlejšího lesa planety, je vstupem do chrámu. S batohem na zádech a tedy pěšky tam, kde les přechází v horské pláně a ledovce. Příroda Katuňského a Severočujského hřbetu, domorodé vesnice lovců, květnaté louky, svět ticha mezi ledovci, horská jezera, výstupy na sedla a vrcholy. Přes zaledněné hřebeny na zelené pastviny u mongolských hranic plné jezer, velbloudů a jurt nomádů. Altaj jsou zlaté hory...

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Turecko - nejbližší Orient  DIA

Cesta za antickými památkami, přírodními skvosty Anatolie, do hor vnitrozemí, na zasněžené sopky, do podzemních měst a kostelů Kappadocie, na pobřeží turecké riviéry i do chudých vesnic mimo turistické oblasti. Kde mají nejchutnější turecký med? Jaké je turecké hospodářství?

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Singapur a Jáva - cesta staletími  ! X DIA

Z nejrozvinutější asijské země do jedné z nejchudších. Mrakodrapy, metro, koloniální architektura, ZOO a řada světových "nej" v Singapuru. A ve srovnání s tím prastaré budhistické a hinduistické chrámy, vesnice domorodých kmenů, fotogenické sopky s kouřícími krátery, divadlo, batika, balet, písečné pláže s korálovými útesy, archeologická naleziště a poklidná atmosféra nejlidnatějšího ostrova Indonésie.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Zeměmi Blízkého Východu do Egypta    X DIA

Cesta Tureckem, Sýrií a Jordánskem do Egypta a zpět je putováním za přírodními zvláštnostmi, architektonickými památkami a historickými skvosty. Zpívající dřevěná kola v syrském městě Hammá, mešity a súky Damašku, Mrtvé moře, hory Sinaje, pyramidy v Gíze, staroegyptské památky Luxoru, felúky v Asuánu, zvířena u Nilu...

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Maroko - brána do Afriky X DIA

Severoafrická příroda, život Berberů v údolích Vysokého Atlasu, výstup na nejvyšší horu severní Afriky Djebel Toubkal (4165 m), opevněné domy v oázách Sahary, paláce, mešity a orientální tržiště královských měst Marakéš a Féz.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Další možné přednášky:

       

Fanské hory a historická města Střední Asie  DIA

Nejkrásnější pohoří Střední Asie a pod ním ležící starobylá města Samarkand, Chiva a Buchara, výstup na několik pětitisícovek, horská jezera, ledovce, pastevci a domorodci - svět mizející a stále obtížněji dostupný.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Korsika – ostrov Napoleona a vůní  DIA

Středomořská exotika vonícího ostrova, kde se narodil Napoleon Bonaparte. Přechod hřebenem Korsických Alp, koupání v horských kaskádách, skalnaté divoké pobřeží s liduprázdnými plážemi.

 

 
 
   

V horách Kavkazu  DIA

Bohatá a až kýčovitá příroda Těberdinského zapovedniku v okolí Dombaje, ledovce, jezera, květnaté louky, výstupy na hraniční vrcholy mezi Ruskem a Gruzií.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Od Jasini do Aše - republika je naše!  DIA

Horami a vesnicemi Podkarpatské Rusi - pastorálními krajinami pastvin, lesních úzkokolejek, dřevěných kostelíků, hlubokých pralesů, travnatých horských hřebenů se zbytky hraničních kamenů „československé první republiky“. Koločava – vesnice Ivana Olbrachta a Nikoly Šuhaje loupežníka.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   

Dolomity - botanická zahrada Alp  DIA

Vysokohorská turistika ve vápencových Alpách, přechody zajištěných skalních cest - tzv. via ferrat, svět kozorožců a stovek druhů květin, olympijské městečko Cortina d’Ampezzo.

 

 
 
   

Dunajská delta - největší močál Evropy  DIA

Zdánlivě jednotvárná, ve skutečnosti však neobyčejně pestrá, je krajina a příroda Dunajské delty. Labyrint kanálů, průplavů, jezer a rákosového nekonečna obývají Lipované - rybáři, kteří sem utekli již velmi dávno před náboženským útlakem ruského cara. Delta je však světem ptáků, kterých zde žije jen těžko představitelné množství. Jistě i proto je tento obrovský mokřad v současnosti pod ochranou UNESCA.

 

 
pro více obrázků klikni zde
   
       

! = doporučuji  

X  = součástí přednášky jsou audionahrávky       DIA  = přednáška s projekcí diapozitivů

 

Všechny starší přednášky jsou doplněny sérií diapozitivů (většinou 200-400 ks), ty novější jsou zpracovány jako počítačová prezentace. Samozřejmostí je doplnění autentickými zvukovými nahrávkami a videosekvencemi. Délka jednotlivé přednášky je obvykle 1,5 hodiny, ovšem lze ji přizpůsobit podmínkám a dohodnout jinak.

 
 

Přednášky je možno objednat ZDE

nebo na telefonu

6nula5 053 698.

   

 

ZPĚT      NAHORU       NA PŘEHLED ZEMÍ    VÝSTAVY    FOTOGALERIE

©  Vladimír Lemberk, 2003-2017